Najważniejsza SPRAWNA WENTYLACJA Twojego domu, bez niej nic nie będzie miało sensu

 

wentylacja w starym i nowym domu

W każdym nowym domu wentylacja jest najważniejsza dla zapewnienia komfortowego środowiska wewnętrznego. Sam temat wentylacji jest na tyle złożony, że stanowi dobry materiał na oddzielny artykuł. Tutaj chciałbym poruszyć zagadnienie „oddychania ścian”.

Pojęcie to powstało zapewne w wyniku niewiedzy „fachowców” budowlanych. Ściany oczywiście nie oddychają i oddychać nie muszą. Oddychanie jest cechą organizmów żywych, w tym ludzi. I rzeczywiście człowiek w budynku musi oddychać. Budynek, a dokładniej jego przegrody muszą za to w kontrolowany sposób przepuszczać (lub nie przepuszczać) powietrze i parę wodną co właśnie potocznie określone jest mianem „oddychania ścian”. Jednocześnie powietrze wewnątrz budynku musi być nieustannie wymieniane na nowe za pomocą wentylacji.

Kluczem do zrozumienia powyższego zagadnienia jest słowo „kontrolowany”. Tak jak pisałem wyżej: stare budynki były niezbyt szczelne przez co para, powietrze, woda i energia cieplna beztrosko podróżowały przez przegrody. Dzisiaj, gdy budujemy domy o znacznie wyższym standardzie to my dyktujemy warunki. A są one następujące:

Po pierwsze: wentylacja. Zużyte powietrze, szczególnie takie w którym jest dużo pary wodnej (np. z gotowania lub kąpieli) musi być usuwane przez sprawną wentylację. To najlepszy sposób na uniknięcie zawilgocenia ścian, podłóg i dachów. Dobra wentylacja potrafi usunąć z pomieszczeń ponad 99% pary wodnej. Co oznacza, że przez przegrody przedostaje się mniej niż 1%. Słaba wentylacja też usuwa znacznie więcej pary niż przegroda bo aż 97%.

Po drugie: mimo wentylacji w dalszym ciągu przez przegrodę próbuje się przedostać 1-3% pary wodnej. Jednorazowo nie jest to dużo, ale wróć kilka akapitów wyżej: para ma spore trudności w przejściu przez zaizolowaną przegrodę i jeżeli zatrzyma się gdzieś po drodze to dojdzie do nagromadzenia wody w przegrodzie. A później wiesz co będzie. Ten proces może trwać nawet kilka lat zanim mieszkańcy zorientują się że coś jest nie tak. Dlatego przegrody budujemy tak aby utrudnić dostawanie się do nich pary, a gdy już się tak dostanie to ułatwiamy jej wyjście.


Popularne posty z tego bloga

Lepsza ściana SUCHA I ZIMNA niż CIEPŁA I MOKRA - komfort termiczny w pomieszczeniach

Strefa cokołowa ścian i przeciwdziałanie zawilgoceniu wtórnemu przy wadliwej wentylacji